Metallaia rajamise ja valimise vead
Tihtipeale valmistatakse aed puidust, kuid see materjal nõuab hooldamist (lihvimine, värvimine, immutamine). Sel põhjusel valitseb turul vajadus vastupidavama materjali järele, mis vajaks võimalikult vähest hooldamist. Sel juhul on õige valik metallaed, mis oma vormilt meenutab puitaeda.
Visuaalselt võivad metallaiad näha välja identsed, kuid erineda võivad need materjalide poolest ja millisel viisil neid valmistatakse.
Metallaia kvaliteedi ja pikaealisuse hindamisel on tähtsad sellised kriteeriumid nagu: Kus valmistatud? Millised on valmistamise etapid? Milliseid materjale kasutatakse?
Metallist elemendid peavad olema koostatud ja keevitatud ja vaid peale seda toode tsingitakse. Tsingiga peab olema kaetud kogu pind, mis kindlustab usaldusväärsema kaitse korrosiooni vastu. Kui tooted keevitatakse eelnevalt tsingitud profiilidest, peab ühenduskohti töötlema spetsiaalse tehnoloogia järgi. Mitte vähemtähtis etapp peale tsinkimist on värvimiseks ettevalmistamine, sest selle protsessi järel nakkub värv paremini pinnaga (ei kooru, siledam pind). Kõige usaldusväärsem viis on pulbervärvimine, mille järel toode omandab korrosioonikindluse, vastupidavuse kriimustamisele ja keskkonnateguritele. Kui tehas kasutab eesrindlikke tehnoloogiaid, omab sertifikaate, vastab ISO standarditele on madala kvaliteedi esinemise tõenäosus väike.
Esineb juhtumeid, kui Aluzinc horisontaalaia jaoks kasutatakse katuseplekki, kuid see ei ole vastupidav vigastustele, mis esinevad tee kõrval paikneva aia korral. Turul on palju sarnaseid plekist tooteid, kuid valides sertifitseeritud tehases valmistatud tooted, mis ei oma karkassi, jäikusprofiile, mida ei ole värvitud peale koostamist vaid on selle asemel osadest kokku needitud, tuleb kliendil tihtipeale teha mõne aja möödumisel piirdega seotud investeeringuid, see välja vahetada või leppida ebameeldiva välimusega.
Üks kõige sagedamini esinevaid piirdeaia paigaldamise vigu on lausvundamendi tegemine ka siis, kui see ei ole vajalik. Paigaldajad pakuvad tihtipeale lausvundamenti (rostverki), püüdes suurendada seega paigaldustööde mahtu. Sel juhul betoneeritakse postid vundamenti või kinnitatakse ankruplaatidega vundamendi peale. Kui krundil ei ole suuri kõrguste erinevusi ja pinnase paigalhoidmiseks ei vajata tugiseinu, ei ole vundament vajalik. Võib laduda kõnniteekivid ja kivikesed aia perimeetri tsoonis, mis tõkestab rohu kasvu või kasutada betoonist aiasoklit. Neil juhtudel kui vundament on vajalik, tasub mõelda dekoratiivsetest aiaplokkidest. Betoneeritud alusele võib laduda mitu rida plokke, mis kaunistab betoonkonstruktsiooni.
Aiapostide ja vundamendi korral on tähtis valida õige sügavus, sel juhul jäävad nad aastaaegade vaheldumisel oma kohale. Samuti on tähtis valida augu õige laius, sest see võib mõjutada aia stabiilsust. Soovitatav augu diameeter on 15-25 cm. Väiksema läbimõõdu korral riskeeritakse aia stabiilsusega, aga suurem augu korral vajatakse rohkem segu.
Aluzinc lippaia ja metallaia paigaldamisel ei pööra kliendid tihtipeale tähelepanu sellele, milliseid aiaposte ja millise vahekaugusega paigaldada. Parem, kui postivahe oleks ühesugune. Kui vahed on ühesugused on tootmine kergem, odavam ja ka paigaldamine lihtsam.
Väärib märkimist, et kinnisema aia korral tekib „purjeefekt“ ja postid peavad vastu pidama suuremale koormusele. Sama kehtib ka raske aia korral. Sel juhul ei sobi 1,3 mm seinapaksusega 40x60 post, mis sobib traadist 3D või 2D aiasegmentidele. Samuti on tähtis hinnata ka postide kvaliteeti. Näiteks GAFLAN alumiiniumi ja tsingisulamiga kaetud ja pulbervärviga värvitud postid peavad vastu mitu korda kauem kui tavalisest mustast metallist, krundiga kaetud postid. Valinud ebakvaliteetsed või ebasobivad aiapostid tekib suur risk, sest postide vahetamine on keerulisem ja kallim kui aiapaneelid.
Aiaväravate komplekteerimine on üsna tähtis aspekt, sest kvaliteetne furnituur on väravate pikaajalise ekspluateerimise garantii, mitte unistades seejuures turvafunktsioone ja esteetilisi kriteeriume. Sertifitseeritud tootmises valmistatud väravate koormus on välja arvutatud ning on valitud õige raam, hinged, rullikud, postid, vastukannud. Konstruktsiooni liikuvad osad on kaitstud kõrvalise ja looduse toime eest. Kvaliteetse ja komplekteeritud toote paigaldamine läheb kiiremini ja sellel on rohkem reguleerimisvõimalusi, mis lõpptulemusena mõjutab kliendi finantse. Juhul, kui valitakse mittetäielik või väravale mittesobiv furnituur, tuleb see mõne aja pärast vahetada, aga see nõuab tihtipeale väravakonstruktsiooni lahtivõtmist.
Omades piisavat informatsiooni ja metallaia paigaldamiseks vajalikke vahendeid, võite aia paigaldada iseseisvalt, kuid juhul kui kahtlete valikus või oma võimetes, soovitame pöörduda spetsialisti poole. Oma ala spetsialistid võivad aidata kvaliteetsete materjalide valimisel ja teostada paigaldustööd kvaliteetselt, aga klient võib tunda rõõmu kvaliteetsest ja kauakestvast aiast ning optimaalselt kasutatud rahast.