Korduvad küsimused
AIA PAIGALDUS
- Kas postide monteerimiseks on vajalik monoliitne vundament (rostverk)?
- Ei. Aia püstitamisel piisab aiapostide betoneerimisest.
- Jah. Kui postid on monteeritavad krundipiirile kus on kõrgusvahe, on soovitatav valada monoliitne lintvundament postide vaiade asemel.
- Millal on kasutatav monoliitne lintvundament?
- Kui vundament on kasutatav krundi kõrguse kujundamiseks, s.t. on kasutatav tugiseinana.
- Kui on vajalik alus aiaplokkide, telliste, betoonaia jaoks.
- Kui ei sobi kokkupandav aiavundament.
- Milline alus on vajalik kokkupandava aiavundamendi jaoks?
- Kokkupandav aiavundament ei vaja erilist alust. Neid elemente saab paigutada otse krundile või väljakaevatud kraavi. Vundamendi tugipunktid on metallpostide betoneeritud vaiad.
- Kuidas peab metallist aiaposte betoneerima?
Betoneerides aiaposte (liivases pinnases) soovitame pidada kinni järgmistest juhistest:
- Vai peab olema mitte alla 200mm diameetriga;
- Vaia sügavus mitte alla 800-1200mm;
- Betooni klass mitte alla C16/20.
- Kas võib aeda betoneerida talvel?
Aeda võib monteerida igal aastaajal, kuid peab pidama silmas ilmastikutingimusi ja ilmaennustusi. Kui maa on külmunud vähemalt 20-30cm sügavuseni ja rohkem või on prognoositav külm (negatiivne temperatuur), siis on parem töid mitte alustada. Eriolukordades võib betoneerida mitte madalamal kui -5 C temperatuuril, kasutades betooni jaoks keemilisi lisasid betooni jaoks.
- Aia planeerin soetada hiljem, kuid praegu valan aiavundamenti. Mida oleks vaja teha varakult?
- Aiavundamendi või tugiseina valamisel, millele planeerite püstitada aia, on soovitatav varakult betoneerida aia ja aiaväravate postid. Muul juhul on vaja valmistada metallpostid ankruplaadiga. Kahepoolsele väravale ei ole ankurdatud postid soovitatavad.
- Milliseid vahedetaile kasutada aia/värava jaoks kui betoneerin aiakolonne?
- Mingid vahedetailid ei ole vajalikud. Kõik aiaelemendid (segmendid, väravad) on kinnitatavad ankurdades kinnitusi/hingesid otse kolonnide külge.
- Millist vundamenti on vaja betoonplokkide kolonnide/müüri jaoks?
- Kolonnide vundament peaks olema vähemalt 1200mm sügavune, armeeritud.
- Müüri – miinimum 400mm sügavune, paigaldades iga 1000-2000mm sammu järel sügavamad armeeritud vaiad (miinimum 1000mm). Vundamendi laius ja pikkus peaks olema umbes 10-20mm lühem kui plokkide välismõõdud (ei lase koguneda niiskusel plokkide alaosas. Vajaduse puudumisel ei soovita tõsta vundamenti pinnase tasemest kõrgele, et ei kaoks aiaplokkide esteetiline välisilme, soovitame umbes 30mm.
- Kas gabioonide jaoks on vajalik vundament?
- Gabioonide jaoks on vundament kohustuslik, kuna toimib tugev koormus kividest. Vundament peab olema umbes 1000mm sügavune. Laius ja pikkus – vastavalt gabioonide mõõtmetele. Samuti võib teha vundamendi kahe sügavama vaiaga.
- Kas saan ise privaatsuseks kokku monteerida aialindi?
- Aialint privaatsuse jaoks on monteeritav väga kergesti, selleks ei ole vaja mingeid erioskusi. Videojuhist vaadake siit.
- Mille jaoks on vajalik betooni impregneerimine?
- Impregneerimine on vajalik aiaplokkide tekstuuri ja värvi ergastamiseks, samuti nende kaitsmiseks sademete ja UV toime eest.
- Plokkidele ilmuvad valged plekid. Mis see on ja kuidas saab neid eemaldada?
- Valgete plekkide tekkimine betoonplokkidele on naturaalne protsess. Nii juhtub, kui betoontoodetest eraldub lupja. See on ajutine ilming ja peale paari aastat valged laigud enam ei teki. Laikusid saab puhastada soolhappe lahuse või teiste plekieemaldamise vahenditega.
AIA VALIK JA HIND
- Millise aia peaksin valima?
- Aia valikul võib tekkida väga palju erinevaid küsimusi, millele võivad Teil aidata vastata meie Youtube reportaa�ide tsüklid PIIRDEAED TV - "Giid"
- Kuidas hinnata tulevase aia eelarvet?
- Pakume kasutada arvutussüsteemi "AIA KALKULAATOR". Süsteem esitab suhteliselt täpse toodangu hinna ja preliminaarse visualistasiooni vastavalt kliendi parameetritele.
- Mis on GALFAN?
- Galfan on spetsiaalne tsingi-alumiiniumi sulam, mis on kasutatav metalli katmiseks. Lehed, mis on kaetud selle sulamiga, omavad paremaid korrosioonivastaseid omadusi.
- Mis on ALUZINC?
- ALUZINC® – see on alumiiniumi (55%), tsingi (43,4%) ja räni (1,6%) sulam. Alumiiniumi koostoimel hapnikuga tekib oksüdatiivne kile, mis ei lase tekkida korrosiooniallikatel. Seoses sellega on ALUZINC® sulamil tugevad korrosioonivastased omadused.
- Mille poolest erineb termiliselt töödeldud puit impregneeritud puidust?
- Vastupidavam seente ja mädanemise vastu, pikaealisus on mitu korda suurem, aialippide tekstuur on erksam, odavam erilistest, troopilistest puiduliikidest. Detailsemalt THERMO puidu kohta.
- Mille pärast erinevad märkimisväärselt erinevate tootjate sarnaste toodete hinnad?
- Metallist aialippidest aiad mis on pakutavad, on tihti kokkupandud mitte tööstuslikult, seepärast on konstruktsioonis palju vigastustega kohti lõigete all ja puurauke. Samuti on kasutatav harilik katusekatteplekk, mis ei ole ettenähtud agressiivsete keskkonnategurite ja aedade püstitamise jaoks.
- Metallaiad on toodetavad tsingituna ja krundituna. See avaldab suurt mõju mitte ainult piirde hinnale vaid ka kvaliteedile. Samuti on oluline kvaliteetne ettevalmistus värvimiseks peale tsinkimise etappi.
- Aiavõrgud ja paneelid on toodetavad tsingitud ja hiljem kokkukeevitatud traadist. See on odavam, kuid lühema teenimistsükliga toode. Peale keevitamist tsingitud 3D ja 2D aiapaneelid on kallimad, kuid teenivad kauem. Soovides alandada aiasegmendi hinda, värvisid müüjad toote kohapeal, kuid tööstuslik värvimine on kvaliteetsem.
- Puitaiad mis on toodetavad harilikust impregneeritud puidust, teenivad vähem aega kui need, mis on toodetavad termiliselt töödeldud puidust. Tihti on puitaiad kokkupandavad kasutades puitliistusid, prusse. See lühendab paneeli teenimisiga seoses deformatsiooni ja painetega. Väga tähtis on, millise kvaliteediga värviga ja millisel viisil on aialipid värvitavad.
- Plokkidest betoonaiad on valmistatavad madala klassi betoonist ja on sertifitseerimata tööstuses odavamad, kuid materjalide kvaliteet mõjutab otseselt aiaposti või seina teenimisiga. Samuti mõjutab monteerimise hinda ja kiirust see, kui plokid on ebaühtlaste mõõtmetega. Täiendavad lisad, nagu graniitkillustik, kivikillustik ja erivärvi segud eraldavad aiaplokke, luues nii kallima välimuse.
- Miks on parem valida aiaplokke, mitte teisi vahendeid?
- Kasutades kolonnide või müüride jaoks aiaplokke, on tööd teostatavad kiiremini ja odavamalt. Samuti väldite võimalikke probleeme talvel, kui tänu külmale tulevad lahti või lõhenevad plaadid. Samuti näevad need plaadid välja palju paremini kui harilikud betoonist või ehitusplokkidest monoliitkolonnid.
- Kas tuleb kindlasti piirata kogu krundipiir sama tüüpi aiaga?
- Ei, seda ei pea kindlasti tegema. Piiratud rahaliste võimaluste korral on soovitatav suurem eelarve osa kasutada fassaadiaia jaoks, kuna just see on maja visiitkaart. Küljeaedade jaoks naabrite vahel või vähem nähtavates kohtades võite valida lihtsama ja odavama aia.
HOOVIVÄRAV
- Kas valida, liugvärav või kahepoolne hingedel värav?
- Aiatüübi valikut mõjutavad paljud tegurid. Detailsemalt võite väravamudeli valiku kohta lugeda meie Aiablogi artiklist VÄRAVA VALIK
- Millise laiusega väravat on mul vaja?
- Soovitatav väravalaius eravaldustes on 3.5-5.0m. Tööstuslikud väravad on sageli laiemad: alates 5.0m kuni 10.0m.
- Milline oleks üldine liugvärava konstruktsiooni laius?
- Üldine liugvärava konstruktsiooni laius koosneb läbisõidu osast ja vastuskaalust. Üldine laius on hinnatav korrutades läbisõidulaius 1.5 koefitsiendiga (soovitatav vastuskaalu laius peab olema umbes 50% läbisõidu laiusest, võime valmistada ka 40% ja 30%).
- Milliste mõõtudega vundament on vajalik liugvärava jaoks?
- Liugvärava vundament peab olema vähemalt 400mm laiune, 1200mm sügavune. Vundamendi pikkus sõltub värava laiusest ja peab olema 500mm pikem kui värava vastuskaal. Samuti võib värava vundamendi valada kahe vaiaga.
- Kas värava jaoks on vajalik spetsiaalne automaatika ettevalmistus?
- Liugvärava jaoks peab olema monteeritud hammaslatt. Liugvärava jaoks ei ole ettevalmistust vaja, kui väravaraamil on horisontaalne tugi. Kui tuge ei ole, võib ajamid kinnitada alumise raami külge.
- Millised elektriinstallatsiooni tööd on vajalikud enne väravaautomaatika paigaldamist?
- Väravaautomaatika jaoks ettenähtud kohta peab olema veetud sisend elektrivõrgust (kõige sagedamini 230V). Kui automaatika on kahepoolse värava jaoks, siis peavad juhtpaneelist olema toodud juhtmed kummagi automaatika ”käe” jaoks. Sõltuvalt valitud lisadest peavad olema läbiviidavad juhtmed fotoelementide, märgutule jaoks.
- Kas automaatväravat saab avada elektri kadumise korral?
- Väravaautomaatika on komplekteeritav avariivõtmega, millega saate sisse lülitada vaba käigu ja avada värava kui elekter on kadunud. Samuti võib sisse seada ka täiendava aku värava avamiseks.
- Miks ei avane automaatvärav (talvel)?
- Liugvärava korral vaadake, kas ei ole sattunud lund värava tugiposti nurka, kas ei ole jäätunud hammaslatt või automaatika hammasratas, kas ei ole külmunud automaatika lülitid.
- Kas värava lukustuse jaoks on vajalik hooldus?
- Jah. Värava lukustust on soovitav määrida 1-2 korda aastas.
- Kas värava jaoks on vajalik elektromagnetlukk?
- Ei. Elektromagnetlukk on vajalik ainult sellisel juhul kui planeerite paigaldada läbikäigukontrolli seadet (fonolukku, väravakaamerat jne.).
NÕUDED, LOAD, KEELUD
- NÕUDED, LOAD, KEELUD
Kuigi me igaüks oleme oma krundil peremehed, tuleks siiski piirde ehitamisel mitte unustada, et aia kasutajaid saab olema rohkem. Seepärast, soovides vältida suuremaid muresid, on parem varakult teada kõiki esitatavaid nõudeid. Teada on, et lihtsaim viis vältida kõiki reglementeeritud nõudmisi on lihtsalt külastada naabreid paberilehe, pastaka ja koogiga. Nagu juba mainisin, kasutate aeda mitte ainult Teie, vaid ka naabrid. Seepärast tähendab heasoovlik nõusolek Teie poolt soovitatavale piirdele mitte ainult seda, et Teil saab olema selline aed, millise peale mõtlesite, vaid ka seda, et säilitate head suhted naabritega.
1. Kirjalikud naaberkruntide (territooriumite) omanike või haldajate nõusolekud (kokkulepped) on kohustuslikud kui on ehitatav piirdeaed krundi piirile (konstruktsiooni üleastumisel krundi piirist). Samuti on nõusolek kohustuslik kui piire on püstitatav krundi piirile (krundi piirile lähemale kui 1m, kui konstruktsioon ei ületa krundipiiri) ja:
- Piirde avade pind on väiksem kui 50% üldisest piirde pinnast (kaasaarvatud ka postide ning piirde sokliosa, mis viskab varju naaberkrundile, pinnale) – kui risti oleva piirde visatav vari naaberkrundile (territooriumile) on suunatud põhja suunas ((>)330° ja (<)30°vahel);
- Piirde ava pind on väiksem kui 25% üldisest piirde pinnast (kaasaarvatud postide ning piirde sokliosa, mis viskab varju naaberkrundile, pinnale) – kui risti oleva piirde visatav vari naaberkrundile (territooriumile) on suunatud ida suunas (30° ja 90° vahel) või lääne (270° ja 330° vahel) suunas.
Need nõuded on esitatavad Ehituse tehnilise reglemendi STR 1.07.01:2010 "Ehitust lubavad dokumendid” 11-nendas lisas „PIIRATUD KRUNTIDE (TERRITOORIUMITE) OMANIKE VÕI HALDAJATE KIRJALIKE NÕUSOLEKUTE VAJADUSE JUHUD“. Selleks, et oleks kergem mõista, võtke lihtsalt enda krundi plaan, tõmmake ristsirge krundi äärde ja mõõtke ära nurk selle ristsirge ja põhjasuuna vahel. Kui saadud kraadid satuvad ülevalpool mainitud piiridesse, siis on vajalik saada naabri nõusolek või mitte ületada äranäidatud suhtelist avade pindala.
2. Kirjalik nõusolek on vajalik ka tugimüüride ehitamisel kui:
- Tugimüür on ehitatav krundipiirile;
- Tugismüür oma krundil, kui tugimüüri ükskõik millise konstruktsiooni ükskõik millise punkti kõrgus, mis on mõõdetav maapinnast krundipiiri suunas, on kõrgem horisontaalvahemaast alates sellest punktist kuni krundipiirini.
Mõned täiendavad märkused:
- Soklitega piirded ei pea takistama pinnavee äravoolu naaberkrundilt. Kui on selline oht, kohustub ehitaja, leppides kokku naaberkrundi omanikuga, saades omaniku kirjaliku nõusoleku, paigaldama pinaavee äravoolusüsteemi (vihmavee äravoolusüsteemi, kraavi, drenaa�i või leidma mõlemale omanikule vastuvõetava lahenduse).
- Ehitades piiret tugmüüri peale, on piirdele rakendatavad 1. punktis, tugimüürile aga 2. punktis äratoodud nõuded.
Aiad on määratletavad kui mitte keerulised ehitised, seepärast ei ole spetsiaalset projekti või ehitusluba vaja, kui aed ei ole kõrgem kui 2,0m. Kui ehitate vaid tugimüüri, siis ei tohi selle kõrgus ületada 1,0m. Ärge unustage, et planeerides aia ehitamist tugimüürile ei tohi panna mingil juhul kokku mõlema lubatavat kõrgust. Üldine piirde kõrgus peab olema mõõdetav madalamast maapinna punktist. Kui piiret on planeeritav püstitada sõidetavast osast (tänavalt), siis tuleb kindlasti kontrollida üldplaane. Neis leiate viiteid kaitsetsoonidele, millel ehitada ka lihtsaid ehitisi (piirdeid) on keelatud.